Szkolenie żeglarskie nad Zegrzem dla młodzieży z Piastowa

Napisany przez Michał Kwiatkowski. Opublikowane w Śródlądzie, Wiadomości, ciekawostki, aktualności

2014-07-18 12.31.5621.07.2014 zakończył się wyjazd żeglarski z młodzieżą z Piastowskiej Świetlicy Środowiskowej. Cztery dni spędzone nad Zegrzem były wspaniałe – zarówno dla instruktorów z Mariway Sailing Club, jak i dla wszystkich żeglarzy. Nie było czasu na nudę, ciągle działo się coś ciekawego zarówno podczas pływania na żaglówkach jak i wieczorami. Wszyscy chyba najbardziej zapamiętają przechyły i morską bitwę (nieważne kto wygrał, wszyscy i tak byli mokrzy)!

Nasza współpraca z Piastowską Świetlicą i Stowarzyszeniem „Możesz” trwa już drugi rok. Wszystko zaczęło się od pomysłu Krzyśka Kozłowskiego i Uli Romaniec, który zaowocował ubiegłorocznym żeglarskim weekendem z młodzieżą z Piastowa nad Zegrzem. W ciągu roku szkolnego spotykaliśmy się kilka razy, aby w luźnej formie przekazać młodzieży nieco wiedzy żeglarskiej (wszystkie te inicjatywy są opisane na mariway.pl).

Podobnie jak poprzednie, również obecne żagle odbyły się nad Zegrzem. Jednak tym razem nie były to dwa, lecz cztery dni! Tak na prawdę wszystko udało się dzięki Joannie i Katarzynie (kadra świetlicy) i Uli (Stowarzyszenie Możesz), a przede wszystkim anonimowym sponsorom, którzy przekazali finanse na ten wyjazd. W efekcie młodzież miała noclegi we w miarę komfortowych domkach campingowych, a na posiłki udawała się do pobliskiej restauracji.

Spotkaliśmy się w stanicy AZS w piątek (18.07.2014) o 9.00. Oprócz 15 młodych żeglarzy były także Joasia, Kasia i Ula (jako opiekunki). Kadrę instruktorów Mariway tworzyło w sumie 6 osób rotacyjnie zmieniających się w poszczególne dni. Do dyspozycji mieliśmy trzy żaglówki: 2 Nashe, oraz DeZetę. Zdecydowaliśmy się na DeZetę aby nieco urozmaicić pływanie – więcej zadań z uwagi na 3 żagle, czy pracę wiosłami. Grupa została podzielona na 5 wacht, tak aby każda mogła popływać na innej żaglówce i zobaczyć jak zachowuje się ona na wodzie.

Pogoda była doskonała, choć bardzo zróżnicowana. Dwa pierwsze dni to słaby wiatr oraz niemiłosierny upał, trzeci dzień to z kolei silny wiatr, a także deszcz. Ostatniego dnia panowała słoneczna pogoda i optymalny wiatr. Program żeglarski nie był jakoś specjalnie napięty. Zależało nam na tym, aby młodzież oprócz pływania żaglówkami mogła się również wykąpać, czy mieć trochę czasu dla siebie wieczorem.

To tyle jeżeli chodzi o informacje podstawowe. Od nich ważniejsze jest jednak to, że dla wszystkich ten wyjazd to niezwykłe przeżycia nie tylko żeglarskie. My czuliśmy się naprawdę bardzo szczęśliwi iż mogliśmy dostarczyć młodym żeglarzom kilka szczęśliwych chwil oraz że byli bardzo ciekawi wiedzy żeglarskiej przez nas przekazywanej. Odnieśliśmy wrażenie, że z kolei dla młodzieży oprócz samego żeglarstwa i frajdy z tym związanej ważne jest także poznanie nas, posłuchanie tego czym się na co dzień zajmujemy. Dla opiekunów świetlicy ten wyjazd wpisywał się z kolei w program edukacyjny – pokazywał pozytywne wzorce, wpływał na budowę więzi w grupie, ale także uczył wzajemnej współpracy i odpowiedzialności.

Najbardziej zaskoczyło nas jednak bardzo ciepłe i serdeczne pożegnanie, spontanicznie zaaranżowane przez młodzież. Przez długą chwilę staliśmy przy autokarze i ze wszystkimi się żegnaliśmy. Bardzo chcielibyśmy, aby w przyszłym roku udało się zorganizować podobny wyjazd. Na koniec każdy z nas otrzymał pamiątkowe obrazki wykonane przez młodych żeglarzy. Na pewno zawisną na honorowych miejscach w naszych domach i będą przypominały o tych niezwykle miłych chwilach spędzonych w tym roku nad Zegrzem.

Be Sociable, Share!

Tags: