Szkolenie na temat locji dla młodzieży z Piastowa

Napisany przez Michał Kwiatkowski. Opublikowane w Wiadomości, ciekawostki, aktualności

IMG-20140424-00167Locja to chyba jeden z mniej wdzięcznych tematów żeglarskich. Trudny do przekazania, czy nauczenia, zwłaszcza, gdy do najbliższego akwenu jest kilkadziesiąt kilometrów. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się poświęcić ostatnie spotkanie z młodzieżą ze Świetlicy Środowiskowej z Piastowa właśnie temu zagadnieniu.

Sprawa nie była prosta. Jak to zrobić, żeby młodzi żeglarze nie usnęli? Jak zatrzymać ich uwagę i zainteresowanie przez kilkadziesiąt minut? Bez względu na wszystko postanowiliśmy przekazać trochę teorii, głównie dlatego, że do wspólnego wyjazdu żeglarskiego już niewiele ponad dwa miesiące i ta wiedza będzie na pewno bardzo przydatna.

Szkolenie postanowiliśmy podzielić na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej niezrównany Krzysiek Kozłowski brawurowo przedstawił opracowaną przez siebie prezentację. Przez kilkanaście minut opowiadał o podstawowych znakach i przepisach. Oczywiście wszystko w myśl zasady: zainteresować, a nie zanudzić. Chyba się udało, gdyż ku jego zaskoczeniu większość kursantów praktycznie wykorzystała zdobyte chwilę wcześniej informacje.

A jak wyglądała część praktyczna?

IMG-20140424-00166Ją z kolei zorganizował Daniel Toczyski (czyli Zając). Wokół budynku świetlicy wyznaczyliśmy i oznaczyliśmy „trasę żeglarską”. Zielone i czerwone balony zastąpiły bojki. Oprócz tego na „szlaku” czekały różne zadania do wykonania – również oznakowane zgodnie z  zasadami. I tak, w  miejscu postoju należało zawiązać węzeł knagowy, gdzie indziej zorganizowaliśmy kotwicowisko – młodzież musiała prawdziwą kotwicą rzucić w wyznaczoną strefę. Było także przechodzenie pod oznakowanym mostem, którym stał się fragment placu zabaw. A oprócz tego nadawanie sygnałów dźwiękowych, zmiany kursów, zakazy wpłynięcia, zakazy postoju i inne tego typu atrakcje.

Wszystkich uczestników szkolenia podzieliliśmy na pięcioosobowe załogi, które w czasie jak najszybszym musiały pokonać całą trasę.

IMG-20140424-00173Emocji i dobrej zabawy było mnóstwo. Nas cieszy, że udało się po raz kolejny spotkać we wspólnym gronie: młodzież – wychowawcy – mariway’owcy, i przekazać w ciekawy sposób wiedzę z tego tematu. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tej edukacyjnej zabawie.

Be Sociable, Share!

Tags: